Na początek manewry organizacyjne, czyli przygotowanie pomocy naukowych do dalszej pracy. Najważniejszym elementem, który musimy wszyscy zorganizować do kolejnej lekcji, jest szablon odzieży, do której mamy ochotę doszyć kaptur. Ja doszyję go do bardzo prostego modelu, gdyż moja modelka, którą zobaczycie poniżej, nie jest wymagającą osobą. Oto mój model, który czeka na dorysowanie kaptura. Oczywiście nie musicie być aż tak dokładnie przygotowani, rękawy nie będą niezbędne. Ważne jest to, abyśmy przygotowali przód i tył naszej odzieży.

Kliknij aby powiększyć

 

Do dalszej pracy przód i tył ułożymy od razu w pozycji wyjściowej do stworzenia kaptura. Kaptur zostanie stworzony na bazie formy przodu i tyłu ułożonych względem siebie w następujący sposób. Zauważcie proszę, że tył leży do góry nogami. Jest również odbiciem lustrzanym tyłu z powyższego obrazka. Oczywiście nie potrzebujemy lustra w tym celu, a jedynie obrócenia tego elementu dookoła własnej osi.

Kliknij aby powiększyć

Dokładnie przyjrzyjmy się ułożeniu elementów formy względem siebie. Prawie stykają się początkiem ramienia. Prawie w tym przypadku oznacza tyle, że tył przesunięty został do góry o czerwony odcinek. Odcinek ten jest długości 2 cm.

 Kliknij aby powiększyć

 W tym miejscu kończy się praca nad kapturem z powodu braku niezbędnych danych. Do dalszej pracy przeprowadzimy pomiary, na których oprzemy swoją konstrukcję.

Pierwszy wymiar, nazwijmy go dla porządku wymiarem A, dokonujemy w następujący sposób. Zauważcie proszę, że wymiar ten pobrany jest, kolokwialnie mówiąc, dookoła otworu kaptura. Centymetr krawiecki przykładamy od obojczyka (przy mostku), układamy go dookoła przodu głowy, wracając do obojczyka. U modelki wymiar ten wynosi 70cm i taki przyjmę do dalszej pracy.

Kliknij aby powiększyć

Poniżej widzimy sposób pobrania drugiego niezbędnego do konstrukcji wymiaru. Długość łuku od kości klinowej z prawej strony do kości klinowej z lewej strony czaszki, mierząc po tyle głowy. A gdzie jest ta kość? Mniej więcej widać to poniżej, dokładniejsze instrukcje polecam przejrzeć tutaj  Nazwijmy ten wymiar wymiarem B. W przypadku naszej modelki, wymiar B,  zmierzony poniżej, wyniósł 40cm. 

Kliknij aby powiększyć

Po dokonaniu pomiarów oraz przygotowaniu niezbędnej formy jesteśmy gotowi do dalszej pracy. Wyjaśnienia wymaga jedynie stan wizualny naszej modelki. Jeszcze jakiś czas temu, prezentując czapkę lub kapelutek, miała obie źrenice. Fakt ten uległ zmianie, gdy mój mały bratanek postanowił pobawić się blond czupryną, przy okazji zrzucając modelkę z półki. Straciła źrenicę i nieco rzęs. Jest kontuzjowana, ale dzielnie posłuży nam do prezentacji kaptura.

  Kliknij aby powiększyć 

Komentarze

Frania
#5 Frania 2015-05-06 17:07
Intrygujący sposób dodawania kaptura do ubrania. Gimnastykuję umysł od wczoraj i szukam odpowiedzi. No i oczywiście czekam na następna lekcję.
Niteczka82
#4 Niteczka82 2015-05-06 08:36
Dajany, zapapmiętam :)
papavero
#3 papavero 2015-05-05 20:52
Aaaaa i w mojej pracowni wszystkie manekiny noszą imię Dajana :-) Tylko małoletni zwie się Sasza :-)
papavero
#2 papavero 2015-05-05 20:48
Bratanek chętnie by jej operację przeprowadził, ale nie wiem, czy to wyszłoby mojej blond głowie na dobre.
Niteczka82
#1 Niteczka82 2015-05-05 18:47
Biedna Frania, moze z plasteliny oko jej bratanek doklei :)NIech teraz operację przeprowadzi :)