Oto prosty rękaw, który jest tematem naszych dzisiejszych rozważań. Na początku skonstruowany został w rozmiarze bazowym, który oznaczony został kolorem czarnym.  Po prawej stronie widać nasz czarny rękaw w rozmiarze bazowym oraz rękaw zielony w mniejszym rozmiarze i rękaw czerwowny w większym rozmiarze. Pamiętajcie, że rysunki są znacznie większe, wystarczy na nie kliknąć aby zobaczyć je w powiększeniu.

Na początek przepis dla tych, którzy pragną wydłużyć lub skrócić rękaw. Stopniowanie według wzrostów jest naprawdę przyjemne - wystarczy przesunąć dwa punkty i gotowe. Gdyby tak wykonywało się stopniowanie wszystkich elementów odzieży byłaby to najprzyjemniejsza część konstrukcji odzieży. Tak się jednak składa, że nie zawsze jest tak banalnie prosto. 

   

Stopniowanie według obwodów potrzebne będzie wtedy, gdy zwiększamy rozmiar szablonu na większy lub mniejszy rozmiar a na liście elementów znajdują się podobne rękawy. Przyda się również wtedy, gdy przy szyciu miarowym poprawimy paszkę w bluzce lub koszuli i główka rękawa będzie nieadekwatna do naszej odzieży. Dzięki stopniowaniu możemy uporać się z problemem zamiast w panice szukać na szablonach rękawa w większym rozmiarze.

Bardzo istotną wskazówką jest informacja o zmianie długości pewnych odcinków przy stopniowaniu, zarówno rękawa jak i bluzki według obwodów. Otóż zwiększając rękaw o jeden rozmiar jego szerokość na linii pod pachą zwiększa się około 1 cm, natomiast długość główki, tak jak długość pachy przy stopniowaniu bluzki, zmienia się o 1,5 cm.  Przy czym połowa tej zmiany ma miejsce z przodu a połowa z tyłu.

Poprzednie lekcje dotyczące stopniowania odzieży znajdziecie w następujących artykułach:

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 1 - spódnica.

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 2 - spódnica.

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 3 - bluzka bez zaszewek.