Przy wykorzystaniu gotowych szablonów trzeba czasem zmierzyć się z ich modyfikowaniem. Bardzo często wynika to z faktu, iż sylwetka naszej modelki nie pasuje do tabeli wymiarów przyjętej przez twórcę szablonu. Poniżej mamy formę sukienki, a dokładniej tylko jej przód. Jeśli nasza modelka pasuje do tabeli rozmiarów, to sprawa jest prosta. Drukujemy, odrysowujemy czy od razu wycinamy gotowy szablon i możemy odwzorować go na tkaninie. A potem już tylko szycie.

Kliknij aby powiększyć

A jeśli modelka nie pasuje? Jeśli w niektórych miejscach jest chudsza lub grubsza niż przyjęty wzorzec to co wtedy? Założę się, że część z Was po prostu korygowała to kalkując wykrój. Załóżmy, że modelka w biuście pasuje do rozmiaru oznaczonego zieloną linią i jest o około pół rozmiaru szersza w talii a o rozmiar większa w biodrach. Co robiły zdolne krawcowe? Po prostu modyfikowały bok odrysowując górę z zielonego rozmiaru, w talii poszerzając o pół rozmiaru a w biodrach przechodząc do rozmiaru większego, w tym wypadku niebieskiej linii. Kto tak robił, ręka do góry.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy jak wygląda to od strony stopniowania. Będziemy stopniować od zielonego rozmiaru do rozmiaru modelki. Moja modelka pasuje do rozmiaru zielonego w biuście. Dlatego nie zmieniam w tym miejscu niczego. Zostawiam tutaj mój punkt czerwony dokładnie na zielonej linii. W talii moja modelka ma pół rozmiaru więcej, dlatego mój czerwony punkt zostaje przesunięty o pół odległości pomiędzy talią w rozmiarze zielonym a niebieskim. Tak naprawdę to do operacji w tali mogę po prostu zerknąć na gotowe wektory i przesunąć mój punkt o połowę ich wartości. W biodrach modelka ma cały rozmiar więcej niż zielona linia. Dlatego w tym przypadku zerkam na wektory i przesuwam dokładnie o jeden rozmiar.

Kliknij aby powiększyć

Łączę powstałe punkty i otrzymuję rozmiar pasujący do mojej modelki. Dokonałam stopniowania, a może raczej kombinowania wykorzystującego stopniowanie. Niezależnie od tego, jak to nazwiemy, na pewno możemy w ten sposób ułatwić sobie przygotowanie szablonu do produkcji nowej sukienki, koszulki czy spodni.

Kliknij aby powiększyć

Teraz już wiecie, że posługiwaliście się czasem stopniowaniem w sposób intuicyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tą operację na kolejnych szyciowych wyzwaniach. Wystarczy wydrukować szablon i powiększyć lub pomniejszyć go w odpowiednich miejscach korzystając z gotowych wektorów opisanych w tym dziale. Stopniowanie odzieży naprawdę może być bardzo pomocne w przypadku szycia pojedynczych sztuk na miarę.