Zaczynamy nasze konstrukcyjne oszustwo. Bo to raczej będzie przepis uproszczony niż poważna konstrukcja.

Konstrukcję naszej bluzki rozpoczynamy od narysowania takiego oto kąta prostego. Niebieska linia pozioma ma długość A, natomiast zielona linia pionowa ma długość B. Wszystkie narysowane dzisiaj linie w tych kolorach będą ułożone względem siebie pod kątem prostym. Celowo napisałam o długości A oraz B, gdyż na samym dole umieszczona została tabelka dla poszczególnych rozmiarów.

Powyższe odcinki były tylko i wyłącznie liniami pomocniczymi. Pomiędzy nimi zgodnie z poniższym rysunkiem modelujemy dekolt przodu bluzki. Ten mój zaznaczony na czerwono będzie dekoltem blisko szyi, takim, jakim spotykamy w T-shirt'ach. A może  nawet jeszcze troszkę bliżej niż na zdjęciu po prawej. W późniejszym etapie konstrukcji pokażę Wam, jak wykonać nieco inny dekolt. Przejdźmy jednak dalej.

ko80 5 lko80 6

 

Mamy już dekolt przodu. Znów powtarzamy czynność z narysowaniem linii pomocniczych. Pozioma niebieska i pionowa zielona o długościach, które odczytasz w tabeli. Na początku niebieskiej i na końcu zielonej narysowałam czerwone punkty. Widać je?

 

 lko80 6

Łączymy czerwone punkty i otrzymujemy ramię przodu. Nic nadzwyczajnego się do tego momentu nie stało a mamy już dekolt i ramię z przodu.

Teraz przeskoczymy sobie do tyłu i zaczniemy rysować od prawej do lewej. Na początek musimy wyznaczyć widoczny poniżej czerwony punkt. Znajduje się on w odległości E od początku dekoltu z przodu oraz powyżej. Powyżej dokładnie o wartość F. Zaznaczamy go i przechodzimy dalej.

 Kliknij aby powiększyć

Teraz rysujemy od prawej do lewej poziomy niebieski odcinek o długości G. Następnie w górę odcinek o długości H. Pomiędzy naszą czerwoną kropką a końcem odcinka H wymodelujemy dekolt tyłu.

Kliknij aby powiększyćOto nasz pięknie wymodelowany dekolt tyłu. Czyż nie jest piękny?

Kliknij aby powiększyć

No to jak mamy dekolt tyłu, to brakuje nam ramienia z tyłu. Wyznaczmy sobie jego drugi koniec. W tym celu rysujemy kolejne pomocnicze linie. Poziomo niebieska o długości I, pionowo zielona o długości J. I mamy miejsce, w którym znajduje się  koniec ramienia.

 Kliknij aby powiększyćTeraz wystarczy tylko połączyć dekolt z końcem ramienia i gotowe.

 

Kliknij aby powiększyć

W tym kroku czekają nas już ostatnie linie pomocnicze. Pionowa zielona o długości K oraz pozioma niebieska o długości L. I tak naprawdę to ważna jest dla nas tylko linia niebieska. Potrzebujemy wymodelować podkrój pachy, który sięgał będzie aż do tej niebieskiej linii.

Kliknij aby powiększyćModelujemy podkrój zgodnie z poniższą czerwoną krzywą. Kształt tej krzywej jest dość dowolny. Determinuje on kształt bluzki. W przypadku bluzki z rękawem musielibyśmy zadbać o kilka szczegółów, jednak dziś zajmujemy się koszulką na ramiączkach. Tyle wiedzy na raz wystarczy.

 

Kliknij aby powiększyćPoniżej linia, która jest całą formą naszej bluzki. A dlaczego ta linia wystarczy? Oto powód, czyli rękaw w roli głównej. Rękaw w przypadku tej bluzki oznacza coś zupełnie innego niż forma rękawa. Rękaw oznacza, iż bluzkę tę uszyje sobie z rękawa, czyli takiej dzianiny w postaci długiego rulonu. Kupiłam sobie do uszycia tej bluzki 60 cm takiego rękawa o szerokości 39cm. Moja dzianina jest bardzo rozciągliwa, dlatego przy obwodzie biustu 96cm wybrałam aż tak wąski rękaw.

Kliknij aby powiększyć

A jeśli ktoś ma ochotę na głębszy dekolt i węższe ramiona, to można niemal do woli korygować. Po swojemu czyli  jak się komu podoba.

Kliknij aby powiększyć

A ja uszyję sobie właśnie taką bluzeczkę, wymodelowaną zgodnie z powyższymi czerwonymi korektami. Dokładnie tak ułożę ją na moim zakupionym rękawie o długości 60cm i szerokości 39cm. Ciąć będę tylko i wyłącznie po czarnej linii. Koniec szablonu, wszystko zostało powiedziane.

Kliknij aby powiększyć

Tabela wymaga wytłumaczenia przede wszystkim oznaczenia rozmiaru. Otóż rozmiar, to szerokość naszego rękawa, z którego będziemy wycinać bluzkę z dzisiejszej lekcji. Polecam zabawę z szyciem takiej bluzeczki.

Kliknij aby powiększyć

A na koniec początkowe etapy produkcji mojej bluzki ze wspomnianego dzianinowego rękawa.  Przyłożony szablon, oczywiście interesuje nas jedynie górna linia kartki, następnie wycięta bluzka wzdłuż skonstruowanej linii a na koniec bluzka ułożona nieco inaczej niż przy wycinaniu. Proste?

Kliknij aby powiększyć.   Kliknij aby powiększyć. Kliknij aby powiększyć.